- Ko smo mi
SOS Dječija sela BiH su humanitarna organizacija koja brine o djeci i mladima koji su ostali bez roditeljskog staranja i pruža im šansu za sretno djetinjstvo i bolju budućnost. U SOS porodicama, sa braćom, sestrama i SOS roditeljima, djeca odrastaju u porodičnom okruženju uz roditeljsku ljubav. Jer svako dijete zaslužuje pripadati negdje, biti voljeno i sigurno.
SOS Dječija sela BiH djeluju u BiH od 1994. godine i dio su SOS Children's Villages International, internacionalne organizacija koja više od 70 godina djeluje u 136 zemlje širom svijeta, na svih 5 kontinenata.
Transparentni sistemi izvještavanja i praćenja utroška sredstava omogućavaju nam da osiguramo da donirana sredstva budu iskorištena na najefikasniji način.
Ključne politike i smjernice omogućavaju nam da efikasno koristimo naše resurse, ispunjavamo zakonske zahtjeve i učimo iz našeg iskustva kako bismo mogli učiniti najbolje za djecu.
➔ Saznaj višeUposlenici SOS Dječija sela BiH aktivno doprinose razvoju naše Organizacije svojim kreativnim idejama, otkrivajući novi pogled na stvari. Mi istinski vjerujemo da naša različita mišljenja potiču napredak i jačaju zajedništvo- ono u kojem svojim različitim idejama i keativnom slobodom ostvarujemo naše zajedničke ciljeve.
- Naš rad
- Kumstvo
- Donacije kompanija i institucija
Naši korporativni partneri pružajući finansijsku podršku, osiguravaju pokriće dijela ili pak cjelokupne godišnje troškove ključnih programa SOS Dječijih sela BiH. U skladu sa mogućnostima, željama i opredjeljenjem možete biti podrška za godišnje troškove SOS porodice ili dio troškova za nabavku hrane, higijenskih proizvoda, školskog pribora, odjeće i obuće, režijskih ili investicijskih troškova, medicinskih troškova, troškova usluga logopeda, psihologa, defektologa.
➔ Saznaj više
➔ Naši posvećeni partneri
➔ Kampanje s prijateljimaSurađujemo s međunarodnim organizacijama i multilateralnim donatorima, poput Ujedinjenih nacija i Europske unije te sa državnim vlastima i ambasadama kako bismo poboljšali situaciju ugrožene djece, njihovih porodica i zajednica.
SOS Dječija sela BiH također pružaju doprinos razvoju političkih okvira, na primjer u oblastima razvojne suradnje i socijalne politike. Surađujemo s partnerima koji dijele naše ciljeve na brojnim projektima koji primjenjuju politiku u praksi.
- Publikacije
Autorska prava© SOS Dječija sela BiH.
Preuzimanje dokumenata u cijelosti ili njihovih dijelova je dozvoljeno, uz obavezno navođenje originalnog izvora.
Autorska prava© SOS Dječija sela BiH.
Preuzimanje dokumenata u cijelosti ili njihovih dijelova je dozvoljeno, uz obavezno navođenje originalnog izvora.
Autorska prava© SOS Dječija sela BiH.
Preuzimanje dokumenata u cijelosti ili njihovih dijelova je dozvoljeno, uz obavezno navođenje originalnog izvora.
➔ SOS BRIGA – Naše obećanje
➔ Sigurna i zaštićena djeca
➔ O SOS programu za mlade YES Centar
➔ SOS Jednoroditeljstvo - EN
Zaštita djece
Sigurnost djece – naša obaveza
Kao organizacija koja radi sa djecom koja su ostala bez roditeljskog staranja ili su pod rizikom od gubitka roditeljske brige, svjedočimo slučajevima zlostavljanja i zanemarivanja djece.
SOS Dječije sela ne tolerišu nikakav oblik zlostavljanja djece, eksploatacije, zanemarivanja ili kršenja privatnosti i prava djeteta. Mi smo posvećeni stvaranju i održavanju brižne i sigurne sredine za svako dijete uključeno u neki od naših programa.
Ključni dokumenti kojima se rukovodimo u radu su UN Konvencija o pravima djeteta i Smjernice za alternativno zabrinjavanje djece .
Naš dokument POLITIKA ZAŠTITE DJECE (engl.) fokusira se na četiri ključna područja: svjesnost, prevencija, prijavljivanje i odgovor. Poseban akcenat stavljamo na osvještavanje i prevenciju kako bi zaštitili djecu i poboljšali kvalitet brige. Svaki slučaj prijave sumnje koja se odnosi na sigurnosti djece shvatamo ozbiljno i adresiramo bez odlaganja. Ovo znači da:
– Gradimo kapacitete uposlenika, djece, mladih i porodica kako bi mogli prepoznati zlostavljanje – te ga prevenirali
– Učimo ih o korištenju alata, kao što je samodisciplina
– Radimo na uklanjanju uvriježenih štetnih praksi
– Svaka prijava sumnje ili zabrinutosti o narušavanju sigurnosti djece detaljno se analizira, a na bazi urađene procjene poduzimaju se konkretni koraci.